Våra Medlemmar
AAR Translator AB
AAR Translator är en av landets äldsta översättningsbyråer och arbetar med de flesta språkriktningarna. Våra översättare har mångårig erfarenhet inom sina fackområden, exempelvis medicin och life science. Det gäller också tillhörande riktlinjer.
Airsonett ORI
Airsonett ORI AB är ett forskningsbaserat medicintekniskt företag som leder utvecklingen inom forskning och produktutveckling för begränsning av luftburen infektionsspridning inom sjukvården. Företagets främsta produkt är Opragon®.
Aletia Design
Aletia Design erbjuder tjänster inom grafisk produktion. Med en bred kunskap inom trycksaksproduktion och en gedigen erfarenhet inom området, får du optimal hjälp för att kunna förmedla företagets budskap på bästa sätt, men också på rätt sätt. Det kan vara allt från att skapa en grafisk profil till företaget, till att applicera en befintlig profil i nya trycksaker. Aletia Design har en mångårig erfarenhet av utformning av trycksaker för företag inom Life Science branschen.
Alligator Bioscience AB
Alligator Bioscience AB är ett bioteknikbolag som utvecklar innovativa biologiska läkemedelskandidater inom cancer. Bolaget är verksamt i den tidiga delen av läkemedelsutvecklingskedjan, från identifiering av nya läkemedelskandidater till kliniska studier i cancerpatienter. ADC-1013, som ligger främst i Alligators pipeline, är en ny sorts immunterapi mot metastaserande cancer. Den kommer att vara redo för klinisk prövning mot slutet av 2013. Två unika teknologiplattformar ger bolaget konkurrenskraft: ett antikropps-bibliotek, SCALA-11, och en proteinoptimeringsteknologi, FIND® (Fragment INduced Diversity).
Altran Skandinavien
Altran är Europas ledande konsultföretag inom IT, teknik och management med drygt 18 500 medarbetare världen över. Företaget är noterat på Paris-börsen och har funnits sedan 1982. I Skandinavien finns vi representerade i Sverige och Norge med 400 medarbetare, med erbjudande av management- och konsulttjänster inom två huvudområden; Informationsystem och Inbyggda system.
AVENA PARTNERS
Avonova är en privat leverantör av tjänster inom företagshälsa, primärvård och managementkonsultation. Bolaget verkar under visionen ”Sveriges närmaste företagshälsa” med fokus på att skapa frisknärvaro. Verksamheten bedrivs genom de operativa bolagen Avonova Hälsa Stockholm, Avonova Hälsa Syd och Kinnekullehälsan. Genom Kinnekullehälsan Vård AB bedriver företaget vårdcentraler på fem platser i Västra Götaland och Värmland. Inom managementsegmentet bedrivs verksamheten under Avonis Management AB och Ledarsupport AB. Moderbolaget Avonova Sverige AB (publ) är sedan 2005 noterat på Aktietorget.
Bactiguard är ett snabbt växande svenskt medicinteknikföretag, som tillverkar och exporterar ett patenterat ytskikt för infektionskänsliga produkter. Bactiguard®-behandlade urinvägskatetrar är marknadsledare i USA och Japan, länder med stora krav på sin sjukvård. Bactiguard har de senaste åren expanderat sin verksamhet till nya marknader, såsom EU,Kina och Mellan Östern, med ett starkt fokus på forskning och utveckling. Bactiguard flyttar in med ett strategi- och marknadskontor i Medicon Village.
Combitech
Combitech är ett obundet konsultföretag som med hög kompetens och kontinuitet, skapar stor kundnytta genom att tillhandahålla värdefulla och innovativa lösningar som kombinerar teknik, miljö och säkerhet.
Epsilon ab
ERNST & YOUNG
Ernst & Young är en ledande global aktör inom revision, skatt, transaktioner, rådgivning och redovisning. Våra 152 000 medarbetare världen över förenas av gemensamma värderingar och en stark vilja att leverera tjänster av högsta kvalitet. Vår drivkraft är att hjälpa medarbetare, kunder och den omvärld vi verkar i att uppnå sin fulla potential.
ESS
European Spallation Source (ESS) kommer att bli en flervetenskaplig forskningsanläggning baserad på världens mest kraftfulla neutronkälla. ESS är ett europeiskt forskningsprojekt, som ska byggas i Lund. Minst 17 länder kommer att samarbeta för att konstruera, finansiera, bygga och driva ESS-anläggningen. ESS huvudkontor finns på Medicon Village.
Fisher Scientific
The world leader in serving science. Världsledande leverantör av analytiska instrument, basutrustning, kemikalier, reagenser, förbrukningsartiklar och service för forskning, utveckling, analys och diagnostik.
HANSSON THYRESSON PatentbyrÅ AB
Patentbyråverksamhet. Registreringsärenden – patent, varumärken och mönster. Marknadsrätt och upphovsrätt, tvistelösningar och förhandlingar, avtal. Vi fokuserar på kundens önskemål, förutsättningar och behov och ger snabb, nära och personlig service till rimlig kostnad. Målsättningen är att vara pålitlig, professionell och effektiv och att kunna ge svar på frågan ”idé att skydda?”.
Labjoy
Labjoy är Er kompetens- och utvecklingspartner inom laborativt arbete med lång erfarenhet från preklinisk och klinisk forskning inom Biologi samt Analytisk kemi. Företaget erbjuder även planering, design och inredning av laboratorier i samarbete med LabRum AB. Dessutom dokumentation samt rådgivning inom säkerhet, hälsa och miljö (SHE).
LabRum
Life Science Foresight Institute
Vill du bättre förstå din omvärld – hur den ser ut idag och kanske i morgon? Life Science Foresight Institute är ett svenskt forskningsinstitut som hjälper företag och organisationer med omvärldsanalyser och framtidsstudier. Syftet är att stödja strategiskt beslutsfattande, för att på sikt stärka svensk life science.
För företag erbjuds omvärldsanalyser inom te x marknad, kundbehov, konkurrens- och patentsituation samt registrerings- och subventioneringsfrågor; kunskap som är avgörande för att kunna välja rätt väg vad gäller produktutveckling eller affärsstrategier.
För hälso- och sjukvården, myndigheter och andra organisationer görs dessutom framsyns/framtidsstudier inom fält av vikt för svensk life science och hälsa.
Lund Life Science Incubator
Lund Life Science Incubator hjälper entreprenörer och tidiga bolag inom Life Science, livsvetenskaperna, att utveckla och kommersialisera sina produkter och tjänster. Produkter som bolagen utvecklar kan t ex vara en ny metod för att diagnostisera en sjukdom, ett medicintekniskt instrument för sjukvården eller ett nytt läkemedel. Tjänstebolagen utvecklar och säljer specialiserade forskningstjänster till andra bolag inom Life Science. Inkubatorn bistår de forskningsintensiva bolagen med välutrustade våtlaboratorier, apparater, cellodlingsrum, kontor och möteslokaler och erbjuder bolagen affärsrådgivning i diverse frågor som t ex finansiering, produktutveckling, marknadsföring och kommersialisering.
Följande bolag är medlemmar i Lund Life Science Incubator
Adroit Science
A1M Pharma
Bioactive Polymers In Lund
Clinical Laserthermia Systems
Entomopharm Aps
Imagene-IT
ImmuneBiotech
Immunovia
Medetect
Nattaro Labs
Nexam Chemical
Pepticon
PharmaLundensis
Redoxis
Red Glead Discovery
SARomics Biostructures
SPAGO Imaging
Truly Translational
LUNDS UNIVERSITET
Lunds universitet förlägger delar av sin cancerforskning på Medicon Village, vilket kommer att skapa en betydande synergi och öka forskningens möjligheter. Flytten innebär att forskargrupper, representerade bl.a. av CREATE Health och BioCARE, samlas i toppmoderna laboratorier och skapa ett av Skandinaviens starkaste cancercentrum.
Läkemedelsakademin
Läkemedelsakademin är Sveriges största oberoende kursgivare inom läkemedelsområdet. Årligen genomförs drygt 80 utbildningsaktiviteter varav 25 procent nyutvecklats. Utbudet täcker ämnesmässigt hela läkemedelskedjan från forskning och utveckling till tillverkning och användning. Utbildningarna utformas i samarbete med ämnesexperter från främst Apotekarsocietetens specialistsektioner men utbildningar tas även fram i samarbete med externa partners.
Matrisen Redovisning & Rådgivning AB
Matrisen är ett av Sveriges ledande företag inom redovisning, outsourcing, löneadministration och ekonomisk rådgivning. Att hjälpa företag bli framgångsrika är det Matrisens verksamhet vilar på. Det är det vi brinner för. Vi har förtroendet från över 3 000 kunder inom Sverige och i utlandet.
MaxTryck
NeuroVive Pharmaceutical AB
NeuroVive Pharmaceutical AB bedriver forskning och utveckling av mitokondrieskyddande läkemedel. Teknikplattformen för läkemedelsutvecklingen utgörs av cyklosporin-A, varianter av cyklosporin, samt molekyler med liknande struktur vilka bildar en ny klass av läkemedel, så kallade cyklofilin-D-hämmare.
NeuroVives projektportfölj innehåller läkemedelskandidater för skydd vid reperfusionsskada i samband med hjärtinfarkt, för nervcellsskydd vid traumatisk hjärnskada och för hjärncellsskydd vid stroke. Härutöver arbetar NeuroVive med ett antal andra projekt för cellskydd och energireglering vid mitokondriella sjukdomar.
Nexpack Exportemballage AB
Vi är en tjänst och producerande företag inom förpacknings och logistikbranschen.
Vår specialnisch är farligt gods, förpackning, förpacka, dokumentera samt distribuera, här ingår även förpackning av temperaturkänsliga produkter, och med skydd för transporter upptill 96 timmar.
Vi står även till tjänst med förpackningslösningar, förpackningsmaterial i alla typer från trälådor. Plywoodlådor, Heavy Duty wellpapplådor samt övrigt förpackningsmaterial.
Vi vill bli den givna partnern till medlemmar inom Medicon Village och Ideon då vi kan stå till tjänst med vårt kunnande inom förpacknings och logistik området. Vi behärskar de flesta områden inom förpackning.
Vi finns i byggnad 301 rum 315 inget uppdrag eller fråga är för litet eller för stort för oss.
NNE Pharmaplan
NNE Pharmaplan är världens ledande leverantör av konsult- och engineeringtjänster inom det komplexa området läkemedel och bioteknik. Engineering for a healthier world – vår roll i en industri som förbättrar människors liv runt hela världen.
Pharma Consulting Group
Pharma Consulting Group är ett svensk fullservice-CRO med vår huvudsakliga verksamhet i Norden. Vi är specialiserade inom Data Management, Biostatistics och Clinical Operations, med vårt eget mycket uppskattade EDC-system Viedoc - kanske det mest användarvänliga systemet på marknaden. Huvudkontoret ligger i Uppsala och vi har kontor i Tokyo samt Lund.
POOLIA
Rätt person på rätt plats. Det är vår kärnkompetens. Och vi har hunnit bli riktigt bra på det efter att vi ända sedan 1989 har försett företag och organisationer med nya medarbetare, såväl tillfälligt och permanent.
Genom att vi ständigt vässar våra arbetsmetoder och processer får du alltid hög kvalitet i allt vi gör. Vår erfarenhet märker du också på att vi är snabba och att du får medarbetare som kan börja jobba hos dig direkt.
Precious People
Precious People - Passion for photography
Fotograf som förmedlar den passion och det budskap ert företag vill ge. Event, personal, produkter och reklam presenteras med känsla och kvalite genom våra bilder.
Projektsupport S-O
Prototypverkstaden
Prototypverkstaden ger stöd åt uppfinnare, forskare, små som stora företag i form av rådgivning, konstruktionshjälp, materialval, ritningsunderlag, tillverkning av mekaniska detaljer, elektronik mm till en rimlig kostnad. Vi kan tillverka testriggar, ta fram prototyper och tillverka färdiga produkter samt utföra tester. Vi kan dessutom åta oss serietillverkning.
REGION SKÅNE
Region Skåne har flera olika verksamheter i Medicon Village.
ClinTrials Skåne
Innovator Skåne AB
Regionalt cancercentrum syd
Regionalt cancercentrum syd (RCC Syd) är en kunskaps- och utvecklingsorganisation. Vi bidrar till en mer patientfokuserad, jämlik, säker och effektiv cancervård. Vi vänder oss i första hand till medarbetare och chefer inom vården som har hand om cancerpatienter, men också till patientorganisationer, politiker, tjänstemän, forskare och andra som vill följa och bidra till utvecklingen mot en cancervård som utgår från patientens fokus och behov.
Labmedicin Skåne, Biobank
Labmedicin Skåne är organisatoriskt ansvarig för Region Skånes biobank, som består av ett 40-tal biobanksavdelningar. Labmedicin Skåne, Det bästa vägvalet för vård och hälsa, består av åtta verksamhetsområden och verksamhetsområdet Biobank arbetar med två inriktningar: en administrativ del, Regionalt Biobanks Centrum (RBC) och en laborativ del, som inkluderar Biobanksavdelning 47 (BD47). Uppdraget är att tillhandahålla kompetens och verktyg för att säkerställa att de lagar och föreskrifter som styr verksamheten kring biobank följs inom Södra Sjukvårdsregionen. Biobank bidrar till att relevanta provsamlingar skapas, provernas kvalitet säkerställs och ökar provtillgängligheten för att göra regionen attraktiv för klinisk och epidemiologisk forskning.
Primärvården Skåne
Primärvården Skåne är en väl etablerad vårdgivare med lång erfarenhet och bred kompetens. Kvalité, omtanke och handlingskraft är våra ledstjärnor och finns med i allt vi gör. Primärvården Skåne organiserar sammanlagt över trehundra mottagningar: vårdcentraler, barnavårdscentraler, barnmorskemottagningar, distriktssköterskemottagningar, ungdomsmottagningar, psykosocial verksamhet och rehabilitering runt om i Skåne.
Skåne Care AB
Skåne Care AB är ett aktiebolag som ägs av Region Skåne. Bolaget verkar internationellt och bedriver export av konsulttjänster och utbildningstjänster. Vi utvecklar, samordnar och stödjer Region Skånes vård av utländska patienter. Vår personal har hög kompetens inom vård.
RFR Solutions
RFR Solutions är en lego- och kontraktstillverkare med stor expertis inom rostfritt stål och en ”ren” rostfri verkstad. Vårt motto är ”stainless steel excellence”.
Med välkänd och beprövad kompetens från branscher som t.ex. life science, kärnkraft, vattenrening och offshore erbjuder vi våra kunder:
Turn-key projekt med konstruktion i Inventor, prototyper, lego- och kontraktstillverkning (laserskärning, kantpressning, licenssvetsning, maskinbearbetning, arborrning m.m.), ytbehandling (betning, blästring, trumling, slipning) samt montering och verifiering. Vårt know-how och vår maskinpark är väl lämpad för processutrustning, tryckkärl, rostfria tankar och kärl, rörkonstruktioner, sandwichpaneler, rostfria skåp m.m.
Science and Innovation AB
SETTERWALLS
Setterwalls Advokatbyrå är en av Sveriges ledande affärsjuridiska fullservicebyråer med ett väl upparbetat internationellt nätverk. Till ditt förfogande finns erfarna specialister inom alla affärsjuridiska områden och en gedigen erfarenhet av de flesta branscher. Det ska vara lätt att samarbeta med oss och vi är alltid lätta att nå.
Skillius Massageterapi
Håkan Skillius Massageterapi - din personliga massör på Medicon Village.
Jag har såväl privatpersoner som företag i kundkretsen. Vare sig du behöver en akut eller en förebyggande behandling, eller har frågor som rör massage, så är du välkommen att kontakta mig. Massage är en friskvårdsbehandling som både du och företaget har nytta av. Jag erbjuder flexibla samarbetsavtal och avtalslösningar till företag.
Smidi
SP Sveriges Tekniska Forskningsinstitut AB
Swedish Biomimetics 3000
Swedish Biomimetics 3000® AB har som affärsmålsättning att finansiera och att via sin V²IO® innovations accelerande model befrämja ”translational research and development” av Biomimetiskt inspirerade koncept tills att dessa anses vara kommersiella kandidater.
Techtum Lab AB
Techtum levererar produkter för PCR/QPCR, vätskehantering (automatisk/manuell), Nucleic Acid/proteinrening, analysutrustning för Nucleic Acid/proteiner, biobank och lagringslösningar samt allmän laboratorieutrustning. Snabb serviceorganisation med kunder inom klinisk- och forskningsverksamhet. Vi erbjuder smartare lösningar från cell till resultat. Vårt mål är att utveckla din forskning. Techtum erbjuder alltid fri returrätt.
Utvecklingshuset
Utvecklingshuset är ett företag som arbetar med outplacement, karriärrådgivning och omställning. Vi fokuserar på varje individ och skräddarsyr ett program som snabbt tar dem till ett nytt arbete. Våra outplacement program skräddarsys så att de möter specifika behov hos organisationen men även utifrån den erfarenhet och kompetens som deltagarna besitter.
Vi har program som passar både medarbetare och chefer och de sträcker sig från 6 -12 månader där det är individuella samtal kombinerat med mindre grupper och workshops. Vi erbjuder även medföljande assistans, dvs vi kan underlätta för medföljande att komma ut på den svenska arbetsmarknaden.
Valea AB
Valea är ett av Europas marknadsledande konsultföretag inom immaterialrätt. Valeas anställda består av auktoriserade European patent attorneys, varumärkesombud, designombud och jurister. Valeas konsulter kombinerar spetskompetens inom patent och juridik med gedigen kunskap inom samtliga tekniska områden samt en god förståelse för de kort- och långsiktliga kommersiella värdena för kunden.
Ventac Partners
Ventac Partners är en konsultorganisation som uteslutande arbetar inom life science och med kontor i Europa, USA och Asien. Alla våra konsulter har lång erfarenhet från ledande positioner i företag inom läkemedel, bioteknik och medicinteknik. Vi erbjuder rådgivning till små och stora företag inom life science samt till universitet och myndigheter.